İstanbul'da Bir Öğretmenin Sabahı

Uyandım.Kafamda 20 tane yıldız, günümü aydınlatmak için beni bekliyordu.Tebessümüm ile sardığım o parıltıları içime sıkıştırıp kalktım.Mis gibi sabunla yıkadım yüzümü.Ne kadar parlasam o kadar güzel gülerim diye düşündüm.Sonra açtım dolabımı. Miniklerimin peşinden koşmam için en rahat, gözlerindeki ‘çok güzel olmuşsun’u görmek için en tatlı kıyafeti seçmek istedim.Üzerime giysi ile birlikte bir öğretmenin duruşunu ve vicdanını giydirdim.Beni saran eller daha da sıkı sarsın, minik ciğerlerine çiçekler konsun diye bahar kokuları sürdüm kendime.Çünkü ben onları kokularından tanırdım, onlar da tanısın istedim.

Adımımı dışarı attığım an okul bahçesine varana kadar sınıfım ile birlikteydim. Yüzüme selam veren güneş çocuklarımın gülüşünü görse ne de utanırdı diye geçirdim içimden. Bir büfenin önünden geçerken tuttum gazeteyi, sıkıştırdım koltuk altıma.Bugün çocuklar için ne gibi bilgiler edinirim diye merakla karıştıracaktım sayfalarını.Ve öğretmen okursa çocukta okurdu belki.Öğretmen severse çocuğunda seveceği gibi… Adımlar büyükçe devam ediyordu. Metrobüse varınca dayadım başımı cama.’Bütün dünya buna inansa!’ ile birlikte bugün nelere yapabilirim diye düşünmeye başladım.Bin bir envai oyun geçiyordu aklımdan, rengarenk kahkahalar ve meraklı gözler beliriyordu karşımda.En müthiş olan fikirle kaldırdım başımı ve yola koyuldum.Az kalmıştı.Adımlarım azaldıkça kalbimin sesi artıyordu.Yanımdan bir miniğim geçse heyecanımı içimdeki kelebeklerin fısıltısından anlardı.

Okuldaydım.Merdivenleri seke çıktım çocuk gibi…Koridorların onların her bir nota sesine şahitlik ediyordu. Bacaklarıma yapışanlar, masum elleriyle ellerimi tutma şerefinde bulunanlar, yanaklarıma hayat öpücüğü konduranlar ile birlikte sınıfın önündeydim.Kapının kolunu tüm enerjim ile çevirdim.Ve dünyanın en mutlu sesiyle başladım güne: ‘GÜÜNNNNAYYYYDIIIIIIN…’

 

İLKOKUL 2.SINIF ÖĞRETMENİ

NİHAL DOLGUN

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski