Çocuğa Düzenli Ödev Yapma Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Çocuk ilkokula adım atar atmaz, en sık karşılaşılan sorunlardan biri ödev yapımıdır. Eğitim nasıl anne karnında başlıyorsa, öğrenme de sadece okulda gerçekleşmez. Öğrenme okulda edinilen bilgilerin evde pekiştirilmesiyle devam eder. Ödev sadece öğrenmenin bir yolu değildir. Ödev, aynı zamanda düşünme becerilerinin geliştirilmesine de katkı sağlar.

Ödevin amaca yönelik olması ve çocuğun yapabileceği seviyede olması gerekir. Çocuk kendine zor gelen bir ödevi yapmak istemez ve ödevden kaçış için türlü yollar arar. Bu yüzden ev ödevleri çocuğun hayatının bir rutini haline gelmelidir. Peki bunun için neler yapılmalıdır?

Çocuğa ödevlerini yapması için alan yaratın. Kendine ait sade bir çalışma masası olmalı. Dikkat dağıtıcı unsurlardan arındırılmış ortam, ödevden alacağı verimi artıracaktır. Örneğin, çocuğun dikkatini dağıtıcı oyuncak, televizyon, tablet ve telefon çalışma masasında ve odasında olmamalıdır.

Çocuğunuzla beraber rutin hale getirebileceğiniz bir ödev saati oluşturun. Ödev saatine çocuğunuzla birlikte karar verin. Ödev saati alışkanlık haline gelirse, çocuk kendini ödev saatine göre düzenleyecektir. Eğer çocuk ödevinin ne zaman ve ne kadar süreceğini bilmezse, okuldan gelir gelmez sürekli bir kaçış ve oyalanma halinde olacaktır.

Çocuğa dinlenmesi için zaman tanımayı unutmayın. Bir diğer nokta ise ödevlerin akşam yemeğinden çok sonraya kalması ödev verimini düşürebilir. Çocuğun eğer uykusu varsa ödevini baştan savma yapabilir. Çocuğunuz ile belli bir saate kadar ödevlerin bitmesi konusunda anlaşma yapabilirsiniz.

Her çocuğun farklı bir gelişim hızı gösterdiğini unutmayalım. Bazı çocuk 1 saat içinde hiç ara vermeden verimli ödev yaparken, diğer çocuk bir saatlik ödevi aralıklara bölerek yapma ihtiyacı duyar. Çocuğa katı kurallar koymadan önce,  çocuğunuzu iyi gözlemleyin ve ihtiyaçlarını belirleyin. Çocuğun fikirlerini alarak onun için uygun olan mola ve çalışma sürelerini siz belirleyin.

Öğretmenlerin sık duyduğu şikayetlerden biri de ödevlerin veliler tarafından yapıldığı yönündedir. Çocuk ödev ile ilgili size sorular yöneltiyorsa elbette soruları cevaplayın fakat aynı masada oturup ödevini yapmayın. Ders çalışma ödev yapma konusunda çocuğunuza baskı yapmaktan ve ceza vermekten kaçının.

Çocukta ödev yapmayı bir sorumluluk bilinci haline getirmenin tek yolu ödevi alışkanlık haline getirmek değildir. Çocuk ödevini yaparken istekli olmalı ve keyif almalıdır. Çocuk evde sadece ödev yapmamalıdır. Oyun oynamalı ve kendine ayırdığı boş bir zaman dilimi olmalıdır. Bu süreyi nasıl istiyorsa öyle değerlendirmelidir.

Sürekli olmasa da zaman zaman ödev konusunda ödül kullanılabilir. Ödev zamanını eğlenceli kılmayı başarırsanız; zaten çocuk kendini ödüllendirmiş olacaktır.

Esra KÜÇÜK

1.Sınıf Öğretmeni

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski