İlkokul Öğretmenleri İçin Bilgisayar ve Teknoloji Tavsiyeleri


Şüphesiz günlük yaşamda ve okulda bilgisayarlar ve çeşitli teknolojiler hayatımıza iyice yerleştiler. Hal böyle olunca bizlerde ufak-tefek tecrübelerimizden ve kullanıcı deneyimlerimizden yola çıkarak sizlere bu konuda rehber olacak bir yazı hazırladık.İşte madde madde bu önerilerimiz:

 1. İmkanınız varsa eski teknolojileri ve eski alışkanlıklarınızı terk edin, sürekli kendinizi ve kullandığınız cihazların güncel olmasını sağlayın. Düşünün 1995′ li yıllarda bilgisayarlar hayatımıza ilk girdiğinde windows 95 vardı. Eğer güncelliğe açık olmasaydık hala daha tüplü monitörü olan, celeron işlemcili bu aletleri kullanıyor olacaktık. Unutmayın değişim her zaman şart.
 2. Sonuçta öğretmenlik mesleğimiz gereği taşınabilirlik önemli. Bu yüzden ağırlığı az, hafif kasalı, ekranı çok büyük olmayan dizüstü bilgisayarlar (laptoplar) tercih edilmeli. Pil ömrünün uzun gitmesine de dikkat edilmeli. Bu yüzden yüksek performans sağlayan işlemciler yerine az enerji tüketen mobil işlemcili bir bilgisayar çözüm olabilir.
 3. Eğer yeni bir bilgisayar almayı düşünüyorsanız en az 2 çekirdekli intel i5 işlemcili bir bilgisayar alın. Performans gerektiren programlar, grafik ve çizim gibi şeyler düşünüyorsanız harici ekran kartı şart. Yine bunlar için 8 gb RAM bellek gerekli olacaktır. Yine performans düşünüyorsanız en az 128gb SSD yanında 1 tb HDD öneririz. Günlük işleriniz için düşünüyorsanız 950-1500 lira bandında celeron ve amd işlemcili güzel bilgisayarlar var. Marka olarak belirli bir marka önermiyorum. Klavye ve ergonomi olarak görerek inceleyin derim. Sırf marka diye aldanmayın. Teknik destek ve servis olarak iyi araştırma yapılmalı. Özellikle markaların siteleri ziyaret edilerek sürücülerin programları mevcut mu? kontrol edilmeli.
 4. Burada SSD çok önemli bir husus; hem ders esnasında bilgisayarınızın hızlı açılıp kapanmasını, hem de dosyalarınızın hızlı bir biçimde açılmasını sağlar. Ayrıca düşük enerji tüketimiyle pilinizin daha uzun süre gitmesini sağlayarak,sessiz bir bilgisayar deneyimi sunar.
 5. Sınıfınızdaki kullandığınız bilgisayarınızda programlarınızı güncel tutun.
 6. Bilgisayarınıza kesinlikle korsan yazılımlar kurmayın. Sonuçta resmi veya özel bir kurumda çalışıyorsunuz ve korsan yazılım başınızı gerçekten ağrıtır. Hem hukuki olarak hem de teknik olarak.
 7. Şifrelerinizi kimseyle paylaşmayın. E-okul, Mebbis, Eba gibi sistem şifrelerinizi unutmayın. Çünkü müdürünüzü bu şifreleri yeniden oluşturmak için rahatsız etmeniz gerekecektir. Bu da müdürünüzün gözünde hoş olmayabilir.
 8. Mümkünse sınıfınızda kendinize ait lazer bir yazıcı bulundurun. Pratikliği ve rahatlığı gerçekten güzel. Sınıfta çıktınızı alır teneffüste çoğaltırsınız.
 9. Teknoloji okur-yazarı olmak için çabalayın. Ofis programlarını kullanmayı öğrenin. Hatta halk eğitim merkezlerinin açtığı kurslara yazılın. Çok faydasını göreceksiniz.
 10. Akıllı tahtanız yoksa projeksiyonu verimli kullanmaya çalışın. EBA’ dan ders kitaplarının pdf dosyasını indirip beyaz tahtaya yansıttığınızda size akıllı tahtayı bile unutturabilir 🙂
 11. Akıllı tahtanız varsa nasıl kullanılması gerektiğini öğrenin. Hatta bunun için Milli Eğitim Bakanlığının düzenlediği seminerlere katılın.
 12. Google Drive, Dropbox, Yandex Disk gibi bulut depolama imkanlarından faydalanın. Özellikle okul internetiyle engeli olmayan

  Google Drive çok işinizi görecektir. Tablet,akıllı telefon ve evdeki bilgisayarınızla çevrim içi senkronizasyon kurarak devamlılık sağlayabilirsiniz.

 13. Kendinize bir blog açın. Okul ve günlük yaşamdaki tecrübelerinizi burada paylaşmaya çalışın. Yıllar içindeki gelişiminizi bu sayede görebilirsiniz. Ancak bunu yaparken kişisel bilgilere ve gizliliğe dikkat edin. Sonuçta bu bilgiler internet aleminde herkese açık.
 14. Linux dağıtımlarına uzak olmayın bazen kullanmanız gerekebilir. Linux minti, ubuntuyu, pardusu deneyin. Linux gözünüzü korkutmasın. Linux=Özgürlük
 15. Gidebiliyorsanız kodlama kurslarına ve seminerlerine katılın.
 16. Eğitsel içerik sunan siteleri adres defterinize ekleyin ve sık sık takip edin. Buralardan “Dersimizi nasıl daha verimli hale getiririm, dersim için hangi etkinlikleri kullanabilirim?” gibi kafanızdaki soruların yanıtlarını alabilirsiniz. Bu gibi sitelere içerik hazırlayıp göndermeyi deneyin.
 17. Teknoloji baş döndürücü bir şekilde ilerliyor. Takip etmek ne kadar zorlaşsa da uzaklaşmayın. Sürekli yenilikleri takip edin. Gidip hemen yeni çıkan ürünü satın alın demiyoruz ama haber sitelerinde, teknoloji bloglarında ve forumlarda yenilikleri takip edin. Çözemediğiniz problemleri google arama ile çözmeden peşini bırakmayın 🙂
Bol teknolojili günler ve iyi çalışmalar dilerim.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski