Başkasının çocuğu için sevinen kişi onun öğretmenidir

Merhabalar…
Kültürümüzün en önemli özelliği olarak aile bağlarının sağlamlığı, komşuluk ilişkileri ve akrabalık bağlarının güçlü olması olarak anlatırız hep. Günümüz insanı kendinden başkasını göremez oldu maalesef. Çevresindekilerin farkında bile değil. Sürekli anlatacak bir şeyi var ve susmadan konuşuyor her konuda, kendinden başkasının düşünceleri yok gibi veya önemsizmiş gibi. Çevrenizdeki insanları birazcık gözlemleyin zaten siz konuşurken dinlemediğini fark edeceksiniz. Sizi dinliyormuş gibi yaparken aslında anlatacaklarını kafasında kuruyorlardır.
Kendimce sorguladım bu durumu ve olası nedenleri bulmaya çalıştım. Eskiden kredi kartı ve banka kredisi gibi ekonomiyi döndüren araçlar yoktu. E haliyle komşuya ve akrabaya her zaman ihtiyaç olabilirdi. Bu yüzden olsa gerek ki akrabalık ve arkadaşlık ilişkilerini güçlü tutmak gerekiyordu. Günümüzde ekonomik çözümlerin fazla olması insanları birbirine uzaklaştırdı ve yabancılaştırdı. Olumsuz durumları rahatlıkla konuşurken başarılı olan insanları tebrik etmekte zorlanır olduk. Hatta çoğu zaman görmezden geliyoruz.
İnsan ilişkileri ve bireyler arası samimiyetin iyice azalmaya başladığı günümüzde öğretmen arkadaşlarım hangi dünyada yaşıyor diye zaman zaman gözlemliyorum ister istemez. Öğretmen odasına giriyorum iki arkadaşım heyecanla konuşuyorlar. Biraz dikkat kesilince durum hemen anlaşılıyor zaten. Başarılı olan bir öğrencisini heyecan ve gururla anlatıyorlar birbirlerine.  İnsan kendi çocuğuna da ancak o kadar mutlu olur herhalde! Kendi çocuğu aynı başarıyı gösterse nazar değecek diye anlatmaya çekinirken öğrencisinde herhangi bir çekince duymadan tüm samimiyetiyle paylaşıyor mutluluğunu.
Bir başka arkadaşım öğrencisine uyguladığı tekniği anlatıyor, bir diğeri öğrencilerine hazırladığı sürprizden bahsediyor, bir diğeri öğrencisinin kendisi için yaptığı resimden övgüyle söz ediyor. Sürüp gidiyor öğrenci ile ilgili muhabbetler.Sözün özü; bir başkasının çocuğu için gerçekten mutlu olan kişi onun öğretmenidir. Öğretmenlerimize sahip çıkalım.

Twitter: @mmuhammetylmzz
Muhammet YILMAZ
SINIF ÖĞRETMENİ

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski