Aynı amaç için çalışan iki kişi öğretmen ve veli

AJANDAMDAN NOTLAR: AYNI AMAÇ İÇİN ÇALIŞAN İKİ KİŞİ ÖĞRETMEN VE VELİ

Merhabalar…
Geçtiğimiz haftalarda veli toplantısı düzenledim. Velilerim sağ olsunlar toplantılara tam kadro katılıyorlar. Dört yıldır aynı sınıfı okuttuğum için aileleri ile de ister istemez arkadaş gibi olduk. İlk yıllarda seminer havasında toplantılar yaparken bu seneki toplantımız sohbet edasıyla geçti.
Aileler haklı olarak çocuklarının başarılı olmasını istiyorlar. Her çocuk özeldir ailesi için bunu zaten biliyoruz. Ancak bireysel farklılıkların biz ne kadar farkında isek aileler için o kadar yabancı bir kavram. Çocuğunun gelişimi yavaş desen alınıyor, başarılı desen gururlanıyor ne diyeceğini şaşırıyor insan. Bu sıkıntıyı aşmak için öğrencilerin özel yeteneklerini keşfetmeye çalışıyorum. Bu da yorucu oluyor ister istemez. Bu çetrefilli durumdan kurtulmak için bu yıl toplantıda tema olarak “Aynı amaç için çalışan iki kişiyiz.” belirledim. İlk söylediğimde tuhaf karşıladılar, yavaş yavaş ikna ettim ve bakış açılarını değiştirme yolunda önemli adımlar atmış oldum.
İlk olarak öğrencilerimizle ilgili nelerle sürekli olarak ilgilendiğimizden bahsettim; “Beslenmeleri yeterli mi, gelişim seviyeleri yaşına uygun mu, temizliğine dikkat ediyor mu, hangi derslerde daha başarılı, hangi hastalıkları geçirmiş vs…” onlar da saydıklarımdan hepsiyle kendilerinin de yakından ilgilendiklerini ifade ettiler. Devamında çocukların başarısının biz öğretmenleri ne kadar mutlu ettiğinden ve onların özel yeteneklerini fark etmemiz gerektiğini anlattım. Öğrenciden tüm derslerde üst düzey başarı beklemek yerine başarılı olan derslerini fark ederek o zeka alanını geliştirmemiz gerektiğini anlattım.  Sohbetimiz sürdü gitti. Toplantı sonrasında velilerin ifade ettiklerinden ve gözlerinden memnun kaldıklarını ve çocukları hakkında daha farklı yargılara ulaştıklarını gözlemledim.
Bu olanları niye anlattığıma gelince; veliler biz öğretmenleri devletin atadığı maaş için çalışan duygusuz robotlar gibi görme gafletinde olabiliyorlar.  Öğretmen arkadaşlarıma önerim toplantılarınızda velilerinize onlarla aynı amacı taşıdığınızı hissettirelim. İnanın bunun farkında bile değiller…

Twitter: @mmuhammetylmzz
Muhammet YILMAZ
SINIF ÖĞRETMENİ

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski